Помощь детям

Поиск

Главная » Статьи » Талант - во всем Талант

Григорій Сковорода – провісник профорієнтаційної роботи в психології
Коврігіна Лариса Олександрівна,
пр. психолог ЦДЮТ №4, м. Харкова

     Ім’я Г.С. Сковороди – видатного просвітителя, педагога, поета, письменника, мислителя, мандрівника і філософа, відомо не тільки в нашій країні , але й  в  усьому світі. Україні  пощастило мати «свого Піфагора», «українського Сократа» та «степного Ломоносова» – так називали його просвічені  українці.

     Головними роздумами Г.Сковороди як творчої особистості були роздуми про щастя людини та шляхи його досягнення. Ними сповнена вся його творчість. «Як хочеш бути щасливим, не шукай свого щастя за морями,.. не мандруй по Єрусалимах», бо, як вважав Г.Сковорода, воно не тільки поруч з тобою, воно «всередині тебе, у твоєму чистому серці, у твоїй чистій душі, що живе за законами Божими».
        Основою Щастя, як вважав Сковорода, є «споріднена праця», тобто така, до якої людина має природний нахил та здібності, що відповідає внутрішнім задаткам людини. Така праця є не лише можливою, а й легко здійсненою, вона додає сил, «потрібне робить не важким, важке не потрібним, бо ж з людиною Бог». Згода з природою дарує людині веселість духу,  самовдосконалення і нарешті – той душевний спокій який приносить людині насолоду не своїми наслідками, а самим процесом її.
      Прислуховуючись до свого внутрішнього голосу, людина має обирати собі заняття не тільки не шкідливе для суспільства, а й таке, яке приносить їй внутрішнє задоволення і душевний спокій. Слід лише пізнати себе, а пізнавши, бути діяльною, бо «сродность трудолюбієм утвєрждається». До того ж, «не варто потерпати, що Бог одному дав мале, а другому – велике, бо без сродности все ничто». «Багато людей не зважають на свою природу. Істину радість сердечну знайдеш тільки в роботі Тобі спорідненій. Бо багатство тішить тільки тіло, а душу веселить споріднена праця».Такі ж думки  Г. Сковорода висловлює у байці «Бджола і Шершень». Байка 27:


– Скажи мені, Бджоло,

– Чому ти така дурна?
– Знаєш, що трудів твоїх плоди
– Не стільки тобі самій,
– Скільки людям корисні...
– Проте не перестаєш здуру збирати мед.
– Ти високий дурень, пане пораднику,
– Відповіла бджола.
– Мед любить їсти й Ведмідь,
– А шершень теж лукаво дістає.
– І ми могли б по-злодійському добувати,
– Як іноді наша братія робить,
– Коли б тільки їсти любили.
– Але нам незрівнянно більша втіха
– Збирати мед, ніж їсти!
А Бджола є герб Мудрої Людини,
Що в природженому ділі трудиться.

     Саме Сковорода вперше в історії української педагогічної думки висунув ідею природного виховання. Велике значення відводив Сковорода ролі вчителя: «Учитель – це є служитель натури, який повинен розвивати в учневі те, до чого прихильна ця людина».
     Заслугою  Г. Сковороди є те, що він поставив перед громадською думкою як своєї сучасної, так і сьогодення важливі соціальні проблеми.
     Однак його учення спонукає до роздумів: чи варто чогось те суспільство, яке не цінує в людині вроджених здібностей, не дає їй змоги розкрити себе, і, нарешті, бути щасливими?..


Читайте полную версию статьи в нашем журнале

Категория: Талант - во всем Талант | Добавил: SUNNY (03.02.2012)
Просмотров: 2089 | Комментарии: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 1
1 Sergdub  
0
<a href=http://zmkshop.ru/uslugi/stroitelstvo-promyshlennykh-i-proizvodstvennykh-zdaniy/>мархи – перекрестно стержневые пространственные конструкции</a>

Имя *:
Email *:
Код *: